ଗୁଜୁରାଟରେ ଅହମ୍ମଦ ପଟେଲଙ୍କୁ ଅଣଦେଖା, ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାରର ଅନ୍ଧକାର ରହସ୍ୟକୁ ଏକ ଚୁଟ୍‌କିରେ ପଟେଲ ଖୋଲି ପାରିବେ !

କଂଗ୍ରେସ ଭିତରେ ପୁଣି ଥରେ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି । କଂଗ୍ରେସ ୱାର୍କିଂ କମିଟି (ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁଡିସି) ବୈଠକ ପରେ କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟରେ ପରିସ୍ଥିତି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାରେ ଲାଗିଛି  ।  ଲାଗୁଛି ଯେ ଟିମ୍ ରାହୁଲ ପୁଣି ଥରେ ଟିମ୍ ସୋନିଆଙ୍କ ସ୍ଥାନ ନେବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଗୁଜୁରାଟରେ ଏହାର ପ୍ରଥମ ଉଦାହରଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଯାହାଫଳରେ ପଟିଦାର ନେତା ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପଟେଲଙ୍କୁ ଗୁଜରାଟ କଂଗ୍ରେସର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭାପତି ପଦରେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି । କଂଗ୍ରେସର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ କେ.ସି ଭେନୁଗୋପାଲ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ତୁରନ୍ତ ପ୍ରଭାବ ପକାଇ ଗୁଜୁରାଟ କଂଗ୍ରେସର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭାପତି ଭାବରେ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପଟେଲଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତିକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି । କଂଗ୍ରେସର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ । କାରଣ ଗୁଜରାଟରେ ଅହମ୍ମଦ ପଟେଲଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ନେତାଙ୍କ ପ୍ରଭାବ ଅଧିକ ନାହିଁ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କଂଗ୍ରେସ ଅହମ୍ମଦ ପଟେଲଙ୍କୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରି ହାର୍ଦ୍ଦିକଙ୍କୁ ଦଳରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଛି ।

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ରାଜସ୍ଥାନରେ ବିଧାୟକଙ୍କ ବିଘ୍ନରେ ପୀଡ଼ିତ କଂଗ୍ରେସ ଏହି ଉପାୟରେ ଅହମ୍ମଦ ପଟେଲଙ୍କୁ ଅଣଦେଖା କରିବା ମହଙ୍ଗା ପଡ଼ିପାରେ। ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ରାଜସ୍ଥାନ ପରେ ଗୁଜୁରାଟରେ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ଦୁଇଟି ଦଳ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିପାରରେ

ଅହମ୍ମଦ ପଟେଲ କେବଳ କଂଗ୍ରେସ ଦଳର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଚେହେରା ନୁହଁନ୍ତି, ସେ ଏପରି ଜଣେ ନେତା ଯିଏକି ଉଭୟ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରରେ ତାଙ୍କ ଭୂମିକାକୁ ତୁଲାଇ ଥାଆନ୍ତି ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ପାର୍ଟି ପାଇଁ ସର୍ବଦା ସଂକଟ ମୋଚନ ଭାବରେ କାମ କରିଆସୁଛନ୍ତି । ଆଜି ଯଦି ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ଭାରତୀୟ ରାଜନୀତିରେ ନିଜକୁ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ, ତେବେ ଅହମ୍ମଦ ପଟେଲ ହିଁ ୨୦୦୧ ରୁ ୨୦୧୭ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ରାଜନୈତିକ ସଚିବ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଅହମ୍ମଦ ପଟେଲ ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାରର ଶିରା ପ୍ରଶିରା ବିଷୟରେ ଅବଗତ ଅଛନ୍ତି । ଏପରିକି ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାରର ସମସ୍ତ କଳା ଶୋଷଣରେ ତାଙ୍କ ସହ କାନ୍ଧରେ କାନ୍ଧ ଦେଇ ଠିଆ ହୋଇଛନ୍ତି । ଅହମ୍ମଦ ପଟେଲ ପ୍ରଥମେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ, ପରେ ରାଜୀବ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସହ କାମ କରିଛନ୍ତି । ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ କଂଗ୍ରେସ ଦଳର କୋଷାଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦରେ ଅଛନ୍ତି ।

ଅହମ୍ମଦ ପଟେଲ ଜଣେ ଜନ ନେତା ନୁହଁନ୍ତି ବରଂ ନେତାଙ୍କ ନେତା ଯିଏ କଂଗ୍ରେସର ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାରର ନିକଟତର ହୋଇଥିଲେ । ଯଦି ଗୁଜରାଟରେ ୨୦୧୭ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଆସିବା ପରେ ଗୁଜୁରାଟରେ କଂଗ୍ରେସର ପ୍ରଦର୍ଶନ ଉନ୍ନତ ହୋଇଛି, ତେବେ ଏହା ଅହମ୍ମଦ ପଟେଲଙ୍କ ରଣନୀତି ଯୋଗୁ ହୋଇଛି ।

ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯଦି ଅହମ୍ମଦ ପଟେଲ କଂଗ୍ରେସ ଛାଡ଼ନ୍ତି କିମ୍ବା ସଚିନ୍ ପାଇଲଟ୍ ଏବଂ ଜ୍ୟୋତିରାଦିତ୍ୟ ସିନ୍ଧିଆଙ୍କ ପରି ନିଜର ବିରୋଧ ପ୍ରକାଶ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହା କଂଗ୍ରେସ ପାଇଁ ସବୁଠୁ ବଡ଼ ଝଟ୍‌କା ହେବ । ଅହମ୍ମଦ ପଟେଲଙ୍କୁ ବିରୋଧ କରିବା କେବଳ କଂଗ୍ରେସକୁ ଦୁର୍ବଳ କରିବ ନାହିଁ ବରଂ ଗୁଜୁରାଟରୁ କଂଗ୍ରେସକୁ ବିଲୋପ କରିପାରେ । ଗୁଜୁରାଟର ରାଜନୀତିରେ ୧୯୭୭ ପରଠାରୁ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିଥିବା ଅହମ୍ମଦ ପଟେଲଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଅନ୍ୟ କୌଣସି କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ ନାହାଁନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କଂଗ୍ରେସ ପାଇଁ ଅହମ୍ମଦ ପଟେଲଙ୍କୁ ବିରୋଧର ଫଳାଫଳ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଭୟଙ୍କର ହେବ ।

୨୦୧୭ରେ, ଯେତେବେଳେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ କଂଗ୍ରେସ ଦଳର ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ଅନେକ ପୁରୁଣା ନେତାଙ୍କୁ ଅଣଦେଖା କରାଯାଇଥିଲା । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅହମ୍ମଦ ପଟେଲ ଆଗରେ ଅଛନ୍ତି । ୨୦୧୭ ମସିହାରେ ମଧ୍ୟ ଯେତେବେଳେ ଅହମ୍ମଦ ପଟେଲ ତାଙ୍କ ରାଜ୍ୟସଭା ଆସନ ହରାଇବାକୁ ଯାଉଥିଲେ, ସେତେବେଳେ କଂଗ୍ରେସର ଶୀର୍ଷ ନେତୃତ୍ୱ ତାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିନଥିଲେ । ଯଦିଓ ସେ ଏହି ରାଜ୍ୟସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଜିତିଥିଲେ କିନ୍ତୁ କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ନୁହେଁ ସେହି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ତାଙ୍କର ଏବଂ ଡି.କେ ଶିବକୁମାରଙ୍କ ଯୋଡ଼ି ଜିତିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ବିଜୟ ପରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ନିରବତା ସ୍ପଷ୍ଟ ଦେଖାଯାଉଥିଲା, ଯଦିଓ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପରାଜୟ ପରେ ଇସ୍ତଫା ଦେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ପରିସ୍ଥିତି ବଦଳି ନଥିଲା ।

ଅତୀତରେ ଅହମ୍ମଦ ପଟେଲ ଅନେକ ଗମ୍ଭୀର ଅଭିଯୋଗର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ଇଡି ତାଙ୍କୁ ଅନେକ ଥର ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତୃତ୍ୱ ତାଙ୍କୁ କୌଣସି ସମର୍ଥନ ଦେଇନାହାଁନ୍ତି । ଗୁଜୁରାଟର ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ୍ କମ୍ପାନୀ ଷ୍ଟର୍ଲିଂ ବାୟୋଟେକ୍ ବିରୋଧରେ ଅର୍ଥ ହେରଫେର ଘଟଣାରେ ବରିଷ୍ଠ ନେତାଙ୍କୁ ବାରମ୍ବାର ପଚରାଉଚରା କରାଯାଉଛି । ଇଡି ଅନୁଯାୟୀ, ଷ୍ଟର୍ଲିଂ ବାୟୋଟେକ୍ ଦୁର୍ନୀତିରେ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ତଥା ସାଣ୍ଡେସରା ଗ୍ରୁପ୍‌ର ମାଲିକ ନିତିନ ସାଣ୍ଡେସରାଙ୍କୁ ୫୦୦୦କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ୟାଙ୍କ ଠକେଇ ମାମଲାରେ ଇଡି ଏବଂ ସିବିଆଇ ପଛରେ ରହିଛି ।

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଅଗଷ୍ଟା ୱେଷ୍ଟଲାଣ୍ଡ ଦୁର୍ନୀତିରେ ଅହମ୍ମଦ ପଟେଲ ମଧ୍ୟ ଏକ ବଡ଼ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଗିରଫ ଦଲାଲମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ମିଚେଲ ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଦୁର୍ନୀତିରେ ଅହମ୍ମଦ ପଟେଲ ମଧ୍ୟ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଛନ୍ତି । ଅହମ୍ମଦ ପଟେଲ ତଦନ୍ତ ଏଜେନ୍ସିରେ ଜଡ଼ିତ ଥିଲେ । ତାଙ୍କୁ ଅଣଦେଖା କରାଯାଉଛି ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଦଳର ସମର୍ଥନ ମିଳୁନାହିଁ । ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ଅହମ୍ମଦ ପଟେଲଙ୍କ କ୍ରୋଧ ହେବା ସ୍ୱାଭାବିକ । କିଛିଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଆୟକର ବିଭାଗ ତାଙ୍କୁ ୪୦୦ କୋଟି ମୂଲ୍ୟର ହାୱାଲା କାରବାର ପାଇଁ ଡକାଇଥିଲା । ଏହିସବୁ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଅହମ୍ମଦ ପଟେଲଙ୍କ ଶୀର୍ଷ ନେତୃତ୍ୱର ସମର୍ଥନ ରହିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ଉପରେ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପଟେଲଙ୍କୁ ଗୁଜୁରାଟ କଂଗ୍ରେସର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭାପତି କରାଯାଇଛି । ଫଳରେ ଅହମ୍ମଦ ପଟେଲ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସମର୍ଥକମାନେ ଏକ ବଡ଼ ଝଟ୍‌କା ଭୋଗିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । କଂଗ୍ରେସ ଦଳର ବରିଷ୍ଠ ନେତାଙ୍କ ଉପରେ ଅହମ୍ମଦ ପଟେଲ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇପାରନ୍ତି ।

ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପଟେଲ କଂଗ୍ରେସ ଦଳରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଗୁଜରାଟରେ ତାଙ୍କର ତୀବ୍ର ସମାବେଶ କଂଗ୍ରେସକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିନଥିଲା ଏବଂ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​କଂଗ୍ରେସ ଗୋଟିଏ ବି ଆସନ ପାଇପାରି ନଥିଲା । ଏହା କହିବା ଭୁଲ୍‌ ହେବ ନାହିଁ ଯେ ଜଣେ ଅଯୋଗ୍ୟ ନେତାଙ୍କ ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ନିଜର ସବୁଠାରୁ ଅଭିଜ୍ଞ ତଥା ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ନେତାଙ୍କୁ ଅଣଦେଖା କରୁଛି । ଯଦି ଜ୍ୟୋତିରାଦିତ୍ୟ ସିନ୍ଧିଆ ଏବଂ ସଚିନ ପାଇଲଟଙ୍କଠାରୁ କଂଗ୍ରେସ ଶିକ୍ଷା କରିନାହିଁ, ତେବେ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଅହମ୍ମଦ ପଟେଲଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସେହି ରାସ୍ତାରେ ଯାଉଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ, ଯାହା କଂଗ୍ରେସ ଦଳକୁ ଚକିତ କରିଦେବ ।

Leave a Reply