ଚୀନ୍ ଉପରେ କୋରିଆର ଅର୍ଥନୈତିକ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ମାଡ଼

୦୨୦ ବର୍ଷ ଚୀନ୍ ପାଇଁ ଏକ ଦୁଃସ୍ୱପ୍ନଠାରୁ କମ୍ ନୁହେଁ । ପ୍ରଥମେ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ବିସ୍ତାର ହେତୁ ସେ ନିଜକୁ ସମସ୍ତ ଦେଶରୁ ସମାଲୋଚିତ କରିଥିଲେ, ତା’ପରେ ସେ ସୀମା ତଥା ଡିଜିଟାଲ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ଭାରତରୁ ଉପଯୁକ୍ତ ଉତ୍ତର ପାଇଥିଲେ, ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍‌ ବିରୋଧରେ ଏତେ ସ୍ୱର ଉତ୍ତୋଳନ କରିଛି, ପୂର୍ବରୁ ଯେଭଳି ଏହା ସୋଭିଏତ ସଂଘ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଥିଲା । କରୋନା କାରଣରୁ ଚୀନ୍ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଦେଇଛି ଏବଂ ଚୀନ୍ ଅର୍ଥନୀତି ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଭୁଶୁଡ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ସମାନ କ୍ରମରେ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆର ଟେକ୍ ଜାଏଣ୍ଟ ସାମସଙ୍ଗ ଚୀନ୍‌ରେ ଏହାର ଶେଷ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଉତ୍ପାଦନ ୟୁନିଟ୍ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଯାଉଛି ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛି । ଜାପାନ ପରେ ଚୀନ୍ ଜମି ଛାଡି ଅନ୍ୟ ଦେଶରେ ଏହାର ଉତ୍ପାଦନ ୟୁନିଟ୍ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବା ପରେ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ଦ୍ୱିତୀୟ ଏସୀୟ ଦେଶ । ମିଡ଼ିଆ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ସାମସଙ୍ଗ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଉତ୍ପାଦନର ଶେଷ ଚୀନ୍‌ ୟୁନିଟ୍ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଯାଉଛି । ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଏବଂ ଆମେରିକା-ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ବାଣିଜ୍ୟ-ଯୁଦ୍ଧ ଯୋଗୁଁ ଚୀନ୍‌ରେ ଶ୍ରମିକ କାର୍ଯ୍ୟ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ କମ୍ପାନୀ ସାମସଙ୍ଗ ଗତ ବର୍ଷ ଚୀନ୍‌ରେ ମୋବାଇଲ୍ ଉତ୍ପାଦନର ଶେଷ ୟୁନିଟ୍ ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଥିଲା । ସାମସଙ୍ଗ ଦ୍ୱାରା ଜାରି ସର୍ବଶେଷ ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଚୀନ୍‌ବାସୀଙ୍କୁ କମ୍ପାନୀ ଏହାର ଉଚ୍ଚ ଉତ୍ପାଦ ଏବଂ ସେବା ଯୋଗାଇବ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏଥିରୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ସାମସଙ୍ଗ ଚୀନର ବଡ଼ ବଜାରରେ ରହିବାକୁ ଚାହୁଁଛି, କିନ୍ତୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ଚାହୁଁଛି ଯେ ଏହା ଚୀନ୍‌ରେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଉତ୍ପାଦନ କରିବନାହିଁ ।

ଚୀନ୍ ଜମି ଛାଡିବାକୁ ଜାପାନ ଏହାର କମ୍ପାନୀଗୁଡିକୁ ସରକାରୀ ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ସାରିଛି । ଜୁଲାଇରେ ଜାପାନର ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଜାରି କରି କହିଛି ଯେ ଜାପାନର ୮୭ଟି କମ୍ପାନୀକୁ ଚୀନ୍‌ରେ ଉତ୍ପାଦନ କାର୍ଯ୍ୟ ବନ୍ଦ କରିବା ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଦେଶରେ ସେମାନଙ୍କ ଉତ୍ପାଦନ ୟୁନିଟରୁ ବାହାରକୁ ଯିବା ପାଇଁ ୬୫୩ ନିୟୁତ ଡଲାର ଯୋଗାଇ ଦେଇଛି ।

ମୋବାଇଲ୍ ଶିଳ୍ପଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି କୋଇଲା ଭଣ୍ଡାର ଆବଣ୍ଟନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚୀନ୍‌କୁ ସବୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସୀମିତ ରଖିବା ପାଇଁ ଭାରତ ଏକ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି । ଏଥି ସହିତ, ଚୀନ୍‌ର ଡାଟା ଚୋରି ଉପରେ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟ ଏକ ଦୃଢ଼ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି ଏବଂ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ପ୍ରତ୍ୟେକ କ୍ଷେତ୍ରରୁ ଏହାକୁ ବାଦ୍‌ ଦେବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛି । ପୂର୍ବରୁ ଆମେରିକା ଏବଂ ଭାରତ ମିଳିତଭାବେ ଚୀନ୍‌ର ଆପ୍ ଅର୍ଥନୀତିକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଉଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ସାମସଙ୍ଗର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଏହାର କ୍ଷତରେ ଲୁଣ ଛିଟା ମାରିବା ଭଳି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ ।

ହାର୍ଡୱେର୍ ଉତ୍ପାଦନରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ନାମ ଥିବା ସାମସଙ୍ଗ ଚୀନ୍‌ର ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷେତ୍ରରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇଛି ଯାହା ସୂଚାଇ ଦେଇଛି ଯେ ଚୀନ୍‌ର ଅର୍ଥନୀତି ହାର୍ଡୱେରରେ ସମସ୍ୟା ଭୋଗିବ ।

ଜୁଲାଇ ଆରମ୍ଭରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଚୀନ୍‌ରେ ଅବସ୍ଥିତ ପ୍ରତି ତିନୋଟି କମ୍ପାନୀ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ସେଠାରେ କାମ ଛାଡ଼ିବାକୁ ଚାହୁଁଛି । ବିଶ୍ୱ ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳାର ପ୍ରମୁଖ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକର ଚୀନ୍ ପ୍ରତି ଏହି ଧାରା ଚୀନ୍‌ର ଅର୍ଥନୀତି ପାଇଁ ଏକ ଆଲାର୍ମ ଘଣ୍ଟି ଥିଲା ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ମଧ୍ୟ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଦେଖାଯାଉଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସାମସଙ୍ଗ ପରି ଏକ ବଡ଼ କମ୍ପାନୀ ମଧ୍ୟ ବେଜିଂରୁ ନିଜର ସ୍ଥିତି ବଦଳାଇ ଦେଇଛନ୍ତି, ତେଣୁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ତୀବ୍ର ହୋଇଛି । ଏହା ଆଶା କରାଯାଇପାରେ ଯେ ଅନ୍ୟ ବଡ଼ ନାମୀ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ସାମସଙ୍ଗକୁ ଅନୁସରଣ କରିବେ ଏବଂ ଚୀନ୍‌ର ମାଟିରେ ଅବସ୍ଥିତ ସେମାନଙ୍କର ସମସ୍ତ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ବନ୍ଦ କରିବେ ଏବଂ ଏହାଠାରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପୃଥକ ହେବେ ।

Leave a Reply