ଚୀନ୍‌ର ଏଫଡିଆଇକୁ ଅବରୋଧ ପରେ ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ ଚୀନ୍‌ ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶକୁ ଭାରତ ରୋକିବ

 ତ ମାସରେ, ଯେତେବେଳେ ଚୀନ୍‌ର ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କ, ପିପୁଲ୍ସ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଚୀନ୍‌ କିମ୍ବା ପିବିସି ଏଚଡିଏଫସି ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ପ୍ରାୟ ୧ ପ୍ରତିଶତ ଅଂଶଧନ କିଣିଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ଭାରତ ସରକାର ଦେଶର ଏଫଡିଆଇ ନିୟମକୁ ବଦଳାଇ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ଚୀନ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀକୁ ସରକାରଙ୍କ ଅନୁମତି ବିନା ଏଥିରେ ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ବାରଣ କରାଯାଇଥିଲା । ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସରକାର ବୈଦେଶିକ ପୋର୍ଟଫୋଲିଓ ନିବେଶର ନିୟମକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ଯଥା ଏଫପିଆଇ ଯାହା ଦ୍ୱାରା କରୋନା କାରଣରୁ ଭାରତରେ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଇଥିବା କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ଚୀନ୍‌ର କବଳରୁ ରକ୍ଷା ପାଇପାରିବେ ।

ସମ୍ପ୍ରତି, ଏଫଡିଆଇ ଏବଂ ଏଫପିଆଇ ହେଉଛି ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ବିଦେଶୀ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଉତ୍ସ । ଏଫପିଆଇ ମାଧ୍ୟମରେ ଯେକୌଣସି ବିଦେଶୀ ନାଗରିକ ଭାରତର ଏକ କମ୍ପାନୀର ୧୦ ପ୍ରତିଶତରୁ କମ୍ ଅଂଶଧନ ପାଇଁ ଷ୍ଟକ୍, ଆର୍ଥିକ ସମ୍ପତ୍ତି, ଆମେରିକୀୟ ଜମାଖାତା ରସିଦ (ଏଡିଆରଏସ) ଏବଂ ବିଶ୍ୱର ଜମାଖାତା ରସିଦ କ୍ରୟ କରିପାରିବେ । ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ କୌଣସି ବିଦେଶୀ ନାଗରିକ ଏକ ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀରେ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଅଂଶୀଦାର ହୁଅନ୍ତି ନାହିଁ । ଏଫପିଆଇ ତୁଳନାରେ ଏଫଡିଆଇକୁ ସ୍ୱଳ୍ପ ମିଆଦି ବିନିଯୋଗ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଏବଂ ଏଫପିଆଇର ଲାଭ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ, ଅର୍ଥାତ୍ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ଏଫପିଆଇ ବିକ୍ରୟ କରିବା ସହଜ । ଏଫପିଆଇରେ, ଏହାର ସମ୍ପତ୍ତିର କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ନିବେଶକଙ୍କ ହାତରେ ନୁହେଁ ବରଂ କମ୍ପାନୀର ହାତରେ ଅଛି ଏବଂ ଏହିପରି ନିବେଶକ ଏକ ନିଷ୍କ୍ରିୟ ଅଂଶୀଦାର ହୁଅନ୍ତି । ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କ ଗୋଦାମକୁ ଏକ ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନୀକୁ ଭଡ଼ା ଦିଅନ୍ତି, ତେବେ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ସେହି କମ୍ପାନୀର ଏଫପିଆଇ ନିବେଶକ ହୁଅନ୍ତି ।

ବର୍ତ୍ତମାନ, ଏହି ଏଫପିଆଇର ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବା ପରେ, ଚୀନ୍‌ର କମ୍ପାନୀ ଏବଂ ଚୀନ୍ ନାଗରିକମାନେ ମଧ୍ୟ ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକରେ ଏଫପିଆଇ ବିନିଯୋଗ ଉପରେ କଠୋର ନିୟମ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ଏହିପରି ବିନିଯୋଗ ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ପାଇବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହୋଇପାରେ । ଏଥି ସହିତ ସରକାର ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବିଚାର କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଚୀନ୍ ନାଗରିକମାନେ ଚୀନ୍ ବାହାରେ ଥିବା ଏକ ଦେଶରୁ ଏକ ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀରେ ୧୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହାକୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଆଣିବା ଉଚିତ ।

କରୋନା ସମୟରେ, ଯେତେବେଳେ ବିଶ୍ୱର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି, ଏହି ସମୟରେ ଚୀନ୍‌ର କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ବିଦେଶରେ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ କରି ବିଦେଶୀ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ହାଇଜ୍ୟାକ୍ କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ୟୁରୋପର ଅନେକ ଦେଶ ବ୍ୟତୀତ ଭାରତ ଏବଂ ଆମେରିକା ଭଳି ଦେଶ ସେମାନଙ୍କର ଏଫଡିଆଇ ନିୟମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରୁଛନ୍ତି । ଭାରତର ସେବି ନିକଟରେ ଭାରତୀୟ ବଜାର ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ଚୀନ୍‌ର ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ମାଗିଛି ।

  ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ନିକଟରେ ଭାରତର “ଶିଳ୍ପ ଏବଂ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ବାଣିଜ୍ୟର ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ବିଭାଗ” ନିୟମ ବଦଳାଇ ଦେଇଛି ଯେ ଭାରତ ସହିତ ସୀମାବର୍ତ୍ତୀ ସେହି ଦେଶର କମ୍ପାନୀ କିମ୍ବା ନାଗରିକମାନେ ଭାରତରେ ନିବେଶ କରିବେ । ଏହା କରିବା ପୂର୍ବରୁ ସରକାରୀ ଅନୁମତି ନେବାକୁ ପଡ଼ିବ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତ ସରକାର ଏଫପିଆଇ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗକୁ ସମାନ ଆଇନ୍ ଅଧୀନରେ ଆଣିବାକୁ ବିଚାର କରୁଛନ୍ତି, ଯାହା ଦେଶର କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକର ଆର୍ଥିକ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ ।

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.