“ଦୟାକରି ନିଜ ଦେଶକୁ କିଛି ଦିଅ”- ବିଶ୍ୱରୁ ଭିକ୍ଷା ନମିଳିବା ପରେ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରବାସୀମାନଙ୍କୁ ଭିକ୍ଷା ମାଗୁଛି

କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ଦରଦୀ ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ଟଙ୍କା ପାଇବା ପାଇଁ ଯଦି ଆପଣ ଏହି ଯୋଜନା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ପାକିସ୍ତାନ ସରକାରଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା କେହି ଭଲ କହିପାରିବେ ନାହିଁ । ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟା ସହ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିବା ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ଏହାର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି ଏବଂ ଆତଙ୍କବାଦ କାରଖାନା ଚଳାଉଛି । ଏହି କ୍ରମରେ ପାକିସ୍ତାନର ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ନୂତନ ଯୋଜନା ପ୍ରଣୟନ କରିଛି, ଯାହା ଅନୁଯାୟୀ ପାକିସ୍ତାନୀ ମୂଳ ଲୋକଙ୍କୁ ପାକିସ୍ତାନରେ ଡିଜିଟାଲ ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲିବାକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯିବ ।

ପାକିସ୍ତାନ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ରେଜା ବାକିର ଏକ ସାକ୍ଷାତ୍‌କାରରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଯୋଜନାରେ ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହ ପରଠାରୁ ବିଦେଶୀ ପାକିସ୍ତାନୀମାନଙ୍କୁ ପାକିସ୍ତାନୀ ଷ୍ଟକ ବଜାରରେ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ, ସରକାରୀ ଋଣ ବଣ୍ଡ କିଣିବାକୁ, ମୌଳିକ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ସେବା କରିବାକୁ, ଏଥିରେ ଜଡ଼ିତ ହେବାକୁ ଅନୁମତି ସହିତ ଡିଜିଟାଲ୍ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ । ଏହି ଯୋଜନାର ନାମ ହେଉଛି ରୋଶନ ଡିଜିଟାଲ ଆକାଉଣ୍ଟ ସ୍କିମ, ଯାହାର ଦାୟିତ୍ୱ ପାକିସ୍ତାନର ୮ ଟି ବ୍ୟାଙ୍କରେ ପରିଚାଳିତ ହେଉଛି ।

ପ୍ରକୃତରେ, ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ବିଦେଶୀ ପାକିସ୍ତାନୀ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି । ଏହି ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ଆମେରିକା, କାନାଡା ଏବଂ ଆରବ ଦେଶରେ ଡ୍ରାଇଭିଂ କ୍ୟାବ ଏବଂ ଟ୍ରକ୍‌ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଛୋଟ ବ୍ୟବସାୟରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି ।

ଏହି ଲୋକଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ପାକିସ୍ତାନ ଏହାର ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରା ଭଣ୍ଡାର ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଗତ ବର୍ଷ ପାକିସ୍ତାନରେ ପ୍ରାୟ ୨୧ ବିଲିୟନ ଡଲାର ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରା ଗଚ୍ଛିତ ହୋଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏଫଏଟିଏଫର ଚାପ ଯୋଗୁଁ ପାକିସ୍ତାନ ଭୟ କରୁଛି ଯେ ଏହାର ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରା ଉତ୍ସକୁ ଉପରେ ଅଙ୍କୁଶ ଲାଗିପାରେ । ସେଥିପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନ୍ୟ ଦେଶରେ ରହୁଥିବା ପାକିସ୍ତାନୀ ପ୍ରବାସୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରକୁ ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର ଯାଇ ଭିକ୍ଷା ମାଗୁଛି ।

ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର ଏହାର ବିଦେଶୀ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଦେଶର ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଯୋଡ଼ିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଭବ କରିନଥିଲେ କାରଣ ଆମେରିକା, ସାଉଦି ଆରବ ଏବଂ ସଂଯୁକ୍ତ ଆରବ ଏମିରେଟ୍ସ ଭଳି ଦେଶରୁ ସହଜ ଋଣ ପାଇବାରେ ଲାଗିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପରିସ୍ଥିତି ବହୁତ ବଦଳି ଯାଇଛି ।

ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହେବା ପରଠାରୁ ଆମେରିକାର ପାକିସ୍ତାନ ନୀତିରେ ବ୍ୟାପକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଛି ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ମିଳୁଥିବା ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ବନ୍ଦ କରି ଦିଆଯାଇଛି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମୂର୍ଖତା ହେତୁ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟ ସାଉଦି ଆରବ ସହିତ ଶତ୍ରୁତା କରିଛି । ଏହା ଏକ ଜଣାଶୁଣା ସତ୍ୟ ଯେ ଆଜି ପାକିସ୍ତାନ ସାଉଦି ଅପେକ୍ଷା ତୁର୍କୀ ସହିତ ନିକଟତର ହୋଇଛି । ସେଥିପାଇଁ ସାଉଦି ଆରବ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଯୋଗାଇବା ବନ୍ଦ କରିଦେଇଛି ।

ଏକାସାଙ୍ଗରେ ଚୀନ୍ ବିଷୟରେ କଥା ହେବା, ଏହାର ସିପିଇସି ଯୋଜନା ପାକିସ୍ତାନ ପାଇଁ ସମସ୍ୟାରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି । ସିପିଇସି କିପରି ପାକିସ୍ତାନୀ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ନଷ୍ଟ କରୁଛି ତାହା ସର୍ବଜନ ବିଦିତ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପାକିସ୍ତାନ ନିଜର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ସହଜ ଉପାୟ ହେଉଛି କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ପ୍ରବାବାସୀଙ୍କଠାରୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପାଇବା ଏବଂ ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରା ଭଣ୍ଡାର ବୃଦ୍ଧି କରିବା ।

Leave a Reply