୫୯ ଆପ୍ ନିଷେଧ ପରେ, ପବ୍‌ଜି ସହିତ ୨୭୫ ଚୀନ୍‌ ଆପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବେ, ସରକାର ଏହି ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି

ଚୀନ୍ (ଭାରତ ଚୀନ୍‌ ମୁହାଁମୁହିଁ ଇନ୍ ଲଦାଖ) ସହିତ ତିକ୍ତତା ପରେ ୫୯ ଟି ଚୀନ୍‌ ଆପ୍ ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶ ଜାରୀ କରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ଲୋକପ୍ରିୟ ଆପ୍ ଟିକଟକ୍‌ ମଧ୍ୟ ରହିଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ସରକାର ୨୭୫ଟି ଚୀନ୍‌ ଆପ୍‌ର ଏକ ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯିବ । ଏଥିରେ ଲୋକପ୍ରିୟ ଗେମିଂ ଆପ୍ ପବ୍‌ଜି ନିଷେଧ ହୋଇପାରେ ।

କିଛିଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଭାରତ ଚୀନ୍‌ର ୫୯ଟି ଆପ୍ ବ୍ୟାନ୍ କରିଛନ୍ତି ​​ଏବଂ ସରକାର ଚୀନ୍‌ର ଅନ୍ୟ ୨୭୫ଟି ଆପ୍‌ର ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ୨୭୫ଟି ଚୀନ୍‌ ଆପ୍ ନିଷେଧ ହୋଇପାରେ । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଗେମିଂ ଆପ୍ ପବ୍‌ଜି ନିଷେଧ ହୋଇପାରେ। ଏକ ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ, ଭାରତରେ ଚୀନ୍‌ର ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକର ପ୍ରାୟ ୩୦୦ ନିୟୁତ ଉପଭୋକ୍ତା ଅଛନ୍ତି। ଏହି ଆପଗୁଡ଼ିକ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା କିମ୍ବା ଲୋକଙ୍କ ଗୋପନୀୟତା ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି କି ନାହିଁ ସରକାର ଏକ ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ଯାଞ୍ଚ କରୁଛନ୍ତି । ଯଦି କୌଣସି ଅନିୟମିତତା ଥାଏ, ତେବେ ଏହା ହୋଇପାରେ ଯେ ଚୀନ୍‌ର ନିଷିଦ୍ଧ ଆପ୍ ତାଲିକା ଆହୁରି ଲମ୍ବା ହେବ । ଚୀନ୍ ଏବଂ ଭାରତ ମଧ୍ୟରେ ଲଦାଖରେ ଭାରତ ଚୀନ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ କାରଣରୁ ଏହି ସବୁ ଘଟୁଛି । ଏହି ଟେନସନ ଯୋଗୁଁ ଉଭୟ ଦେଶର ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ମଧ୍ୟରେ ରକ୍ତାକ୍ତ ସଂଘର୍ଷ ମଧ୍ୟ ଘଟିଛି ଯେଉଁଥିରେ ଭାରତର ୨୦ଜଣ ସୈନିକ ସହିଦ ହୋଇଛନ୍ତି । ସେହି ଦିନଠାରୁ ଚୀନ୍ ବିଷୟରେ ଭାରତବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଘୃଣା ରହିଛି ।

କେଉଁ ଆପ୍ ଏହି ନୂଆ ତାଲିକାରେ ଅଛି ?

ସରକାର ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ଏହି ନୂତନ ତାଲିକାରେ ଟେନ୍‌ସେଣ୍ଟ କମ୍ପାନୀର ଲୋକପ୍ରିୟ ଖେଳ ପବ୍‌ଜି ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସାଆଓମିର ଜିଲି, ଇ-କମର୍ସ ଜାଏଣ୍ଟ ଆଲିବାବାଙ୍କ ଅଲି ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଏବଂ ଟିକଟକ୍‌ର ମାଲିକାନା କମ୍ପାନୀ ବାଇଟଡାନ୍ସର ରେସୋ ଏବଂ ୟୁ ଲାଇକ୍ ଆପ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରାଯାଇଛି । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସହିତ ଜଡ଼ିତ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାର ଏହି ୨୭୫ଟି ଆପ୍ କିମ୍ବା ସେଥିମଧ୍ୟରୁ କିଛି ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇ ପାରିବେ । ଯଦି କୌଣସି ଅନିୟମିତତା ନହୁଏ ତେବେ କୌଣସି ଆପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯିବ ନାହିଁ ।

ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତି ବିପଦ, ଗୋପନୀୟତା ଉଲ୍ଲଂଘନ

ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇନାହାଁନ୍ତି । ତେବେ ଏକ ସରକାରୀ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଚୀନ୍‌ର ଆପଗୁଡ଼ିକର ନିରନ୍ତର ସମୀକ୍ଷା ହେଉଛି ଏବଂ ସେମାନେ କେଉଁଠାରୁ ପାଣ୍ଠି ନେଉଛନ୍ତି ତାହା ମଧ୍ୟ ଜାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି । ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, କେତେକ ଆପ୍ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତି ବିପଦ ଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିବାବେଳେ କେତେକ ଆପ୍ ଡାଟା ସେୟାର୍ ଏବଂ ଗୋପନୀୟତା ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଛନ୍ତି ।

ସରକାରୀ ଲେଖୁଛନ୍ତି ଆପ୍ ‘କୋଡ୍’   

ଭାରତ ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପ ପାଇଁ ନିୟମ ଏବଂ ନିୟମାବଳୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି, ଯାହା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯିବ । ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସାଇବର ସୁରକ୍ଷାକୁ ଦୃଢ଼ କରିବା ଏବଂ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକଙ୍କ ତଥ୍ୟକୁ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଗାଇବା ସରକାରଙ୍କ ଏହା ଏକ ବଡ଼ ଯୋଜନା । ଏହି ନିୟମ ଏବଂ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀରେ, ଏକ ଆପ୍ ଯାହା କରିବାକୁ ଅନୁମତି ନାହିଁ ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଲେଖାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ ।

ଟିକଟକ୍ ନିଷେଧାଦେଶ ଯୋଗୁଁ ଜୁକରବର୍ଗ ଛାନିଆ  

ମିଡ଼ିଆ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଟିକଟକ୍‌କୁ ଭାରତରୁ ବାରଣ କରାଯିବା ପରେ ଫେସବୁକ୍ ସିଇଓ ମାର୍କ ଜୁକରବର୍ଗଙ୍କ ଛାନିଆ ଯଥେଷ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଏହା କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଟିକଟକ୍‌ ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶ ନେଇ ସେ ତାଙ୍କ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଉଦ୍‌ବେ ପ୍ରକାଶ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଭାରତ ସରକାର କୌଣସି ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ନ ଦେଇ ୨୦୦ ନିୟୁତ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ସହ ଟିକଟକ୍‌ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇ ପାରିଲେ, ତେବେ ଫେସବୁକ୍ ମଧ୍ୟ ଭାରତରେ ନିଷିଦ୍ଧ ହୋଇପାରିବ ।

୫୯ ବ୍ୟାନ ଆପରେ ନାମଗୁଡିକ କ’ଣ ଥିଲା?  

ମୋଦୀ ସରକାର ସବୁଠାରୁ ଲୋକପ୍ରିୟ ଟିକଟକ୍ ସମେତ ୫୯ଟି ଚୀନ୍‌ ଆପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେ ଆଲିବାବାଙ୍କ ୟୁସି ୱେବ୍‌ ଏବଂ ୟୁସି ନ୍ୟୁଜ୍‌ ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ନମସ୍କାର, ଟିକଟକ୍‌ ମାଲିକାନାରେ ଥିବା ବାଇଟଡାନ୍ସର ଦ୍ୱିତୀୟ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ଆପ୍ ମଧ୍ୟ ଭାରତରେ ନିଷେଧ କରାଯାଇଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଲାଇକି, କାୱାଇ, ୱେଗୋ ପରି କ୍ଷୁଦ୍ର ଭିଡିଓ ତିଆରି ଆପ୍ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ନିଷେଧାଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଶେୟାରଇଟ୍ ଏବଂ ୱେଚ୍ ଭଳି ଆପ୍ ମଧ୍ୟ ସେହି ତାଲିକାରେ ରହିଛି । ଏଠାରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ତାଲିକା ଅଛି ।

Leave a Reply