ତାଇୱାନକୁ ଆମେରିକାର ସମର୍ଥନ ପରେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତ ତାଇୱାନ ସହିତ କୂଟନୈତିକ ସମ୍ପର୍କକୁ ମଜବୁତ କରୁଛି

ତାଇୱାନରେ ବରିଷ୍ଠ କୂଟନୀତିଜ୍ଞଙ୍କୁ ନିୟୋଜିତ କରି ଭାରତ ବଡ଼ ଘୋଷଣା କରିଛି ।

ଚୀନ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ସିନୋ-ବ୍ରିଟିଶ ମିଳିତ ଘୋଷଣାନାମାକୁ ଅମାନ୍ୟ କରି ହଂକଂକୁ ବେଆଇନ ଭାବେ କବ୍‌ଜାକୁ ନେଇ ତାଇୱାନ ଉପରେ ନଜର ରଖିଛି । ଚୀନ୍‌ ତାଇୱାନକୁ ଦେଶର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରେ ଏବଂ ତାଇୱାନର ସାର୍ବଭୌମତ୍ୱକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରି ତାଇୱାନର ଅଞ୍ଚଳକୁ ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ଜାହାଜ ପଠାଏ ।  ଏପରିକି ଚୀନ୍‌ର କ୍ରୀତଦାସ ହୋଇଥିବା ଗଣମାଧ୍ୟମ ଜରିଆରେ ତାଇୱାନ ବିରୋଧରେ ତୀବ୍ର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର କରୁଛି ।

ସମ୍ପ୍ରତି ଚୀନ୍ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଦାବି କରିଛି ଯେ ଚୀନ୍ ତାଇୱାନକୁ ୧୧ ବିଲିୟନ ଡଲାରର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବଜେଟ୍ ସହିତ କିଛି ମିନିଟରେ ଭାଙ୍ଗିପାରେ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ତାଇୱାନକୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀକ କୂଟନୈତିକ ସମର୍ଥନ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ପୂର୍ବରୁ ଚୀନ୍‌କୁ ନିଜର ସ୍ଥାନ ଦେଖାଇବା ପାଇଁ ଆମେରିକା ତାଇୱାନ ସହିତ ଏକ ବଡ଼ ସାମରିକ ଚୁକ୍ତି କରିଥିଲା, ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଇୱାନ ସହିତ କୂଟନୈତିକ ସମ୍ପର୍କକୁ ମଜବୁତ କରିବା ଦିଗରେ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଏକ ବଡ଼ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି ।

ବାସ୍ତବରେ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଖବର ଅଛି ଯେ ଭାରତ ତାଇୱାନରେ ଭେଟେରାନ ତଥା ବରିଷ୍ଠ କୂଟନୀତିଜ୍ଞ ଗୌରଙ୍ଗଲାଲ ଦାସଙ୍କୁ ନିୟୋଜିତ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ଚୀନ୍‌ ଏବଂ ଆମେରିକାରେ କାମ କରୁଥିବା ଗୌରଙ୍ଗଲାଲ ଦାସଙ୍କର ଅନେକ ଅଭିଜ୍ଞତା ରହିଛି ଏବଂ ସେ ଭାରତ-ଚୀନ୍-ଭାରତ-ଆମେରିକା ସମ୍ପର୍କର ବିଶେଷଜ୍ଞ ଭାବରେ ପରିଗଣିତ । ସେ ୨୦୦୧ରୁ ୨୦୦୪ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବେଜିଂରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ ।

ଭାରତ ଏପରି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ଯେଉଁ ସମୟରେ ତାଇୱାନ ମଧ୍ୟ ଭାରତରେ ନିଜର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ତାଇୱାନରେ ପୂର୍ବ ଏସିଆ ଏବଂ ପ୍ରଶାନ୍ତ ବ୍ୟାପାରର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ବାଶୁଆନ୍ ଗେର୍‌ଙ୍କୁ ଭାରତରେ ତାଇୱାନର ପ୍ରତିନିଧୀ ଭାବରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି ।  

ବାଶୁଆନ୍ ଗେର୍ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ଅଭିଜ୍ଞ ତଥା ବରିଷ୍ଠ କୂଟନୀତିଜ୍ଞ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଉଭୟ ଦେଶ ସୂଚାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ପାରସ୍ପରିକ କୂଟନୈତିକ ସମ୍ପର୍କକୁ ସେମାନେ ଏକ ନୂତନ ଦିଗ ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ଯାହା ବେଜିଂ କଦାପି ଗ୍ରହଣ କରିବ ନାହିଁ ।   ଚୀନ୍ ଉପରେ ଚାପ ପକାଇବା ପାଇଁ ଭାରତ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଇୱାନ କାର୍ଡ ଏବଂ ହଂକଂ କାର୍ଡ ଖେଳିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ଜାତିସଂଘରେ ହଂକଂ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପ୍ରଥମେ ଭାରତ ନୀରବତା ଭାଙ୍ଗିଲା, ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଇୱାନ ସହ କୂଟନୈତିକ ସମ୍ପର୍କକୁ ମଜବୁତ କରିବାକୁ ଭାରତ ଖୋଲାଖୋଲିଭାବେ ଘୋଷଣା କରିଛି । ଚୀନ୍‌କୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ସୂଚକ ଦିଆଯାଇଛି ଯେ ତାଇୱାନ ଏକୁଟିଆ ଠିଆ ହୁଏନାହିଁ, ଏହା ପ୍ରତି ଭାରତର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସମର୍ଥନ ରହିଛି ।

ତାଇୱାନକୁ ସମର୍ଥନ କରି ଆମେରିକା ଆଗରୁ ବାହାରି ଆସିଛି । ଆମେରିକା ଏବଂ ତାଇୱାନ ନିକଟରେ ଏକ ୬୦୦ ମିଲିୟନ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାରର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଚୁକ୍ତି ନିଶ୍ଚିତ କରିଛି ଯେଉଁଥିରେ ଆମେରିକା ତାଇୱାନକୁ ଦେଶଭକ୍ତ ଆଡଭାନ୍ସ ସାମର୍ଥ୍ୟ – ୩ (ପିଏସି-୩) କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଯୋଗାଇବ । ଆମେରିକାର ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ସର୍ବୋତ୍ତମ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ । ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ତୁରନ୍ତ ଶତ୍ରୁ ବାଲିଷ୍ଟିକ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର, କ୍ରୁଜ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଏବଂ ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜକୁ ମାରିବାରେ ସକ୍ଷମ । ସର୍ବ-ପାଣିପାଗ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଲକ୍‌ହିଡ୍ ମୋର୍ଟିନ୍ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ।

Leave a Reply