ପାକିସ୍ତାନର ବିନାଶ ପାଇଁ ଆଫଗାନୀସ୍ତାନ ପ୍ରସ୍ତୁତ

ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ୯ଜଣ ଆଫଗାନିସ୍ତାନକୁ ହତ୍ୟା କରିଛି, ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସେନା ତାଣ୍ଡବ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରୁଛି

ଥିରେ କୌଣସି ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ ଯେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ସର୍ବଦା ଆତଙ୍କବାଦକୁ ସମର୍ଥନ କରିଆସୁଛି । କିନ୍ତୁ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନାର ଆତଙ୍କବାଦୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପର ଶିକାର କେବଳ ଭାରତ ନୁହେଁ, ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଏବଂ ଇରାନ ମଧ୍ୟ ସୀମାରେ ପାକିସ୍ତାନର ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏଥର ପାକିସ୍ତାନ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସୀମାରେ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଭାବରେ ଗୁଳି ଚଳାଇବାରୁ ୯ ଜଣ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ଏବଂ ପ୍ରାୟ ୫୦ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ଅଲ ଆରବିଆ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି, ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ବିବୃତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, ରାତିରେ ଏକ ମାରାତ୍ମକ ଆର୍ଟିଲିରି ଆକ୍ରମଣରେ କାନ୍ଦାହାର ପ୍ରଦେଶର ସ୍ପିନ୍ ଅଫ୍ ଜିଲ୍ଲାରେ ୯ ଜଣ ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ପ୍ରାୟ ୫୦ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସେନାମୁଖ୍ୟ ଜେନେରାଲ ୟାସିନ ଜିଆ ସମସ୍ତ ଆର୍ମି କର୍ପସ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବା ପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ଯେ ଡୁରାଣ୍ଡ ଲାଇନରେ ନିୟୋଜିତ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସୈନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ପାକିସ୍ତାନର ଏହି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନର ଉଚିତ ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ ଖୋଲା ଛାଡ଼ିଦିଆଯାଉଛି ।”

ଗତ କିଛିବର୍ଷ ଧରି ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଅନେକ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଛି । ସୀମାରେ ଏବେ ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ଏବଂ ପାକିସ୍ଥାନ ସୀମା ପରି ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣର ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ପାକିସ୍ତାନ ସମର୍ଥିତ ତାଲିବାନ କିମ୍ବା ପାକିସ୍ତାନୀ ପ୍ରଶାସନ ଏବଂ ସୈନ୍ୟଙ୍କ ନାମ ପ୍ରାୟତଃ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥାଏ ।  

ଗତବର୍ଷ ନଭେମ୍ବରରେ ମଧ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନ ଏଭଳି ହୀନ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲା । ନଭେମ୍ବରରେ, ଖାଇବର-ପାଶ୍ଟନଖୱା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଚିତ୍ରାଲ ଜିଲ୍ଲାରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସୀମାରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସୈନ୍ୟମାନେ ଗୁଳି ଚଳାଇଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ପ୍ରତିଶୋଧ ଯୋଗୁଁ ପାକିସ୍ତାନ ବହୁ କ୍ଷତି ସହିଥିଲା । ଏହି ଖବର ପାକିସ୍ତାନୀ ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀ ମିଡ଼ିଆ ୱିଙ୍ଗ ଏବଂ ଆନ୍ତଃ ସେବା ଜନସମ୍ପର୍କ ବିଭାଗ (ଆଇଏସଆରପି) ଦ୍ୱାରା ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି ଯେ ଏହାର ୬ ଜଣ ସୈନିକ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଥିଲେ ।
ପାକିସ୍ତାନ ଏଲଓସି କିମ୍ବା ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସୀମାରେ ହେଉ, ନିଜର ସାମରିକ ଶକ୍ତି ପାଇଁ ଗର୍ବ କରିବାର ସୁଯୋଗକୁ ଅନୁମତି ଦିଏ ନାହିଁ ।

ଏହା ଭୁଲିଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ଯେ ଏହି ସମାନ ପାକିସ୍ତାନ ଯିଏ ସମାନ ବିଶୃଙ୍ଖଳା କାରଣରୁ ୪ ଥର ଯୁଦ୍ଧରେ ପରାସ୍ତ ହୋଇଛି । ଏକ ସମୟରେ ପାକିସ୍ତାନ ମୁସଲମାନ ଜଗତରେ ନିଜର ସ୍ଥିତି ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବା ପାଇଁ ଇସ୍ରାଏଲ ବିରୋଧରେ ଲଢ଼ୁଥିବା ୬ଦିନିଆ ଯୁଦ୍ଧରେ ନିଜର ଯୋଦ୍ଧାମାନଙ୍କୁ ପଠାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସେଠାରେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ପରାଜୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡ଼ିଲା । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ପାକିସ୍ତାନର ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପ୍ରକୃତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏକ କଥା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣରୂପେ ଖାପ ଖାଉଛି – ଇଜ୍ଜତ ଯାଉଛି, କିନ୍ତୁ ଅହଂକାର ଯାଉନି ।

ଆକ୍ରମଣ ପରେ ହାତବାନ୍ଧି ବସିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଆଉ ନାହିଁ । ଚୀନ୍ ସହିତ ପାକିସ୍ତାନର ବନ୍ଧୁତା ବିଷୟରେ ସେ ଭଲଭାବେ ଜାଣିଛନ୍ତି ଏବଂ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ପ୍ରାକୃତିକ ସମ୍ପଦକୁ ଜବରଦଖଲ କରିବାକୁ ଆଗ୍ରହୀ । କିନ୍ତୁ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଏହାକୁ ଆଦୌ ଦେବାକୁ ଚାହୁଁନାହିଁ ଏବଂ ସେଥିପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପାକିସ୍ତାନ ବିରୋଧରେ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ଏହା କେବଳ ପାକିସ୍ତାନ ପାଇଁ ନୁହେଁ, ବରଂ ଏହାର ମାଲିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଖରାପ ଖବର, ଯେଉଁମାନେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନକୁ ପାକିସ୍ତାନ ମାଧ୍ୟମରେ ଚୂର୍ଣ୍ଣ କରିବାର ସୁଯୋଗ ଖୋଜୁଛନ୍ତି ।

Leave a Reply