ଉଦ୍ଧବଙ୍କ ପୁତ୍ରମୋହ- ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ମହାବିକାଶ-ଅଘାଡ଼ି ସରକାର ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ଭାଙ୍ଗିପାରେ !

ଯେବେଠାରୁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଏନସିପି ଏବଂ ଶିବସେନା ମହାବିକାଶ- ଅଘାଡ଼ି ସରକାର କ୍ଷମତାକୁ ଆସିଛି, ସେବେଠାରୁ ମତଭେଦ ହେତୁ ଏହି ସରକାର ଅଧିକ ଦିନ ରହିବ ନାହିଁ ବୋଲି କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନା ଚାଲିଛି । ତେବେ ଏହି କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନାକୁ ଏଡ଼ାଇ ଏହି ସରକାର ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଜକୁ ବଞ୍ଚାଇବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛି । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ସରକାର ପାଇଁ ଏକ ନୂତନ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି, ଯାହା ଶୀଘ୍ର ଏହି ସରକାର ବିଦାୟ ନେଇପାରେ ।

ସେହି ବିପଦ ହେଉଛି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେଙ୍କ ପୁଅ ଆଦିତ୍ୟ ଠାକ୍‌ରେ ! ଆଜିକାଲି ଆଦିତ୍ୟ ଠାକ୍‌ରେ ତାଙ୍କ ସ୍ଥିତିକୁ ଅତିକ୍ରମ କରି ସରକାରୀ କାମରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରୁଛନ୍ତି, ଯାହା ଏନସିପି ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଖୁସି ନୁହନ୍ତି । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉଦ୍ଧବ ଠାକ୍‌ରେ ଏସବୁ ଜାଣୁଥିଲେ ହେଁ ପୁତ୍ର ମୋହରେ ଚୁପ୍‌ ରହୁଛନ୍ତି । ଫଳରେ ମହାବିକାଶ- ଅଘାଡ଼ିର ସଦସ୍ୟ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷ କୁହୁଳିବାରେ ଲାଗିଛି ।

ଦି ପ୍ରିଣ୍ଟ୍ରର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଆଦିତ୍ୟ ଠାକ୍‌ରେ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ଛାୟା ଭାବରେ ସରକାରରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି । ଏହା ନିସର୍ଗ ସାଇକ୍ଲୋନନ୍ ପ୍ରକୃତି ସହିତ ମୁକାବିଲା ହେଉ, କିମ୍ବା କରୋନା ବିନାଶ, କ୍ରୀଡ଼ାଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଶିକ୍ଷା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରତ୍ୟେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆଦିତ୍ୟ ଠାକ୍‌ରେଙ୍କର ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଦେଖାଯାଉଛି ।

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଆଦିତ୍ୟ ଠାକ୍‌ରେ କରୋନା ସ୍ଥିତିର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳର ଜିଲ୍ଲା ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟଙ୍କ ସହ ବୈଠକ ମଧ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟରେ ଏହି ଦାୟିତ୍ୱ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବରିଷ୍ଠ କ୍ୟାବିନେଟ ମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଛି, କିନ୍ତୁ ଆଦିତ୍ୟ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଅତିକ୍ରମ କରୁଥିବାର ଦେଖାଯାଉଛି । ରାଜ୍ୟରେ ତାଙ୍କର ସ୍ଥିତି କେବଳ ପରିବେଶ ଓ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟରେ ସୀମିତ, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ସୀମା ଅତିକ୍ରମ କରୁଛି ।

ଉଦାହରଣସ୍ୱରୂପ, ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଆଦିତ୍ୟ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ “ଆଜି ସକାଳେ ମୁଁ କରୋନାରେ ସ୍କୁଲ ଶିକ୍ଷା ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ବର୍ଷା ଗାଇକୱାଡଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲି, ଫି ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଅନଲାଇନ୍ କ୍ଲାସ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲି। ସେମାନେ ସମସ୍ତ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଜୋରସୋରରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି, ଯାହାର ଫଳାଫଳ ଆମେ ଶୀଘ୍ର ଦେଖିବା ।”

ସେହିଭଳି ୪ ଜୁଲାଇରେ ସେ କଲ୍ୟାଣ-ଡୋମ୍ବିଭାଲୀ, ନଭି ମୁମ୍ବାଇ, ମୀରା ଭାୟନ୍ଦର, ଭବନ୍ଦୀ ଏବଂ ଅମ୍ବରନାଥ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କାଉନସିଲର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ କିପରି ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ସ୍ଥିତିକୁ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରୁଛନ୍ତି ସେ ଟ୍ୱିଟ୍ କରିଛନ୍ତି ।

ଜୁଲାଇ ୧୧ରେ, ସେ ପୁଣି ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି ମୁଁ କଲ୍ୟାଣକୁ ଆସିଛି ଏବଂ କଲ୍ୟାଣ-ଡୋମ୍ବିଭାଲୀ, ନାଭି ମୁମ୍ବାଇ, ମୀରା ଭାୟନ୍ଦର, ଭବନ୍ଦୀ ଏବଂ ଅମ୍ବରନାଥ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି ପରିଷଦର ଏମସିମାନଙ୍କ ସହ ଏକ ବୈଠକ କରିଛି ।

ନିସର୍ଗ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ସମୟରେ ତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ସକ୍ରିୟ ଦେଖାଯାଇଥିଲା । ସେ ଏ ବାବଦରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଟ୍ୱିଟ୍ କରିଥିଲେ ।

ଉଦ୍ଧବ ସରକାରଙ୍କ ସହଯୋଗୀ ଏନସିପି ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ଆଦିତ୍ୟ ଠାକ୍‌ରେଙ୍କ ଏହି ନୂତନ ଅବତାରରେ ଖୁସି ନୁହଁନ୍ତି । ଦି ପ୍ରିଣ୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏନସିପି ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ଆଦିତ୍ୟ ଠାକ୍‌ରେଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ସେମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି । ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତାଙ୍କ ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଲେଖାଯାଇଛି, ଯାହା ଅନୁଯାୟୀ ସେହି ନେତା କହିଛନ୍ତି ଯେ “ଅନ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ମନ୍ତ୍ରୀ ବାଧା ଦେଉ ନାହାଁନ୍ତି । ତଥାପି, ସେ (ଆଦିତ୍ୟ ଠାକ୍‌ରେ) ଏହା କରୁଛନ୍ତି, କାହିଁକି ? ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତେ ଏଠାରେ ଅକ୍ଷମ କି ?”

ସେହିପରି ଆଦିତ୍ୟ ଠାକ୍‌ରେଙ୍କ ଭୂମିକାକୁ ନେଇ ଏନସିପି ନେତାମାନେ ମଧ୍ୟ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି। ଜଣେ ଏନସିପି ନେତା ତାଙ୍କ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଯୁବକ, ଉତ୍ସାହରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି । ତଥାପି, ଯଦି ଆଦିତ୍ୟ ଠାକ୍‌ରେ ସିଏମ୍ ଚେୟାର ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆମର ଏକ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ । ଯାହାହେଉ, ପାୱାର ସାହେବ (ଶରଦ ପାୱାର) ସେମାନଙ୍କୁ ଏପରି ନକରିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଠାକ୍‌ରେ ପରିବାର କ୍ଷମତାରେ ଅଛନ୍ତି ।”

କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ଏନସିପିର ବିବୃତ୍ତି ପରେ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ଉଭୟ ଦଳ ଆଦିତ୍ୟ ଠାକ୍‌ରେଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ସିଏମ୍ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରିବେ ନାହିଁ ।

ଆମକୁ ମଧ୍ୟ ମନେ ରଖିବାକୁ ହେବ ଯେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାର ଏକ ଅସାଧୁ ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ଆଧାରରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିସାରିଛନ୍ତି, ଯାହା ଆଗ୍ରହର ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ହେତୁ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇପାରେ । ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏନସିପି-କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ଶିବସେନା ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ସଫଳ ହୋଇଛି, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଦିତ୍ୟ ଠାକ୍‌ରେଙ୍କ ନାମର ବିପଦ ଏହି ସରକାରକୁ ବୁଡ଼ାଇ ଦେଇପାରେ ।

 

Leave a Reply