ରାଏବରେଲିରେ ଅଦିତି ବନାମ ସୋନିଆ

ଅଦିତି ସିଂଙ୍କ କଂଗ୍ରେସରୁ ବାହାରିବା ସୋନିଆଙ୍କ ପାଇଁ ବିପଦ ହୋଇପାରେ !

ଯଦି ଅଦିତି ସିଂ ରାଏବରେଲିରେ ସୋନିଆଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଲଢ଼ିବେ ତେବେ କ’ଣ ହେବ? 

ଦିତି ସିଂହ ନାମ ବର୍ତ୍ତମାନ ଖବରର ଶିରୋନାମାରେ ଅଧିକ ରହିଛି । ଯେହେତୁ କଂଗ୍ରେସ ଶ୍ରମିକ ନାମରେ ବସ ରାଜନୀତି କରୁଛି, କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟିକା ଅଦିତି ସିଂହ ସେଥିପାଇଁ  ଜାତୀୟ ଖବରର ଶିରୋନାମାରେ ରହିଛନ୍ତି । ପାର୍ଟି ଲାଇନରୁ ଦୂରେଇ ଯାଇ ଅଦିତି ସିଂ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ ଘୃଣ୍ୟ ରାଜନୀତି କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ଏବଂ ପରେ ଦଳର ହାଇକମାଣ୍ଡ ତାଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବନ କରିଛନ୍ତି।

ଅଦିତି ସିଂଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବନ କରି ଏକ ବଡ଼ ତୀର ମାରିଛି ବୋଲି କଂଗ୍ରେସ ଚିନ୍ତା କରୁଥାଏ, ତେବେ ଏହା ହାସ୍ୟାସ୍ପଦ ହେବ । ଯଦି ଗତବର୍ଷ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର କେବଳ ଗୋଟିଏ ଆସନରୁ ସମ୍ମାନ ରକ୍ଷା କରିବାରେ କଂଗ୍ରେସ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା, ଏହାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଲା ରାଏବରେଲିରେ ଅଦିତି ସିଂଙ୍କ ପ୍ରଭାବ ଥିଲା ।

ମୋଦୀ ଯୋଗୀଙ୍କ ପ୍ରବଳ ହାୱା ସତ୍ତ୍ୱେ ୨୦୧୭ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ନିଜ ଆସନ ବଞ୍ଚାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଜଣେ ଅସାଧାରଣ ନେତା । କିନ୍ତୁ ଅଦିତି ସିଂ ରାଏବରେଲି ରାଜନୀତିରେ କାହିଁକି ଏପରି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଛନ୍ତି ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ତାଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବନ କରି ଅକ୍ଷମଣୀୟ ଭୁଲ୍ କାହିଁକି କରିଛି ?

ଏଥିପାଇଁ ଆମକୁ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନର ଫଳାଫଳ ଦେଖିବାକୁ ପଡ଼ିବ।  ୨୦୧୯ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଅଧିକାଂଶ ଆସନରେ କଂଗ୍ରେସ ବିଜେପିଠାରୁ ପରାସ୍ତ ହୋଇଛି । କେବଳ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ରାଏବରେଲିଙ୍କ ଆସନକୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ଭୋଟ୍ ପ୍ରତିଶତ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ହ୍ରାସ ପାଇଥିଲା । ୨୦୧୪ରେ ସାଢ଼େ ତିନି ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଭୋଟ ବ୍ୟବଧାନରେ ଜିତିଥିବା ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ୨୦୧୯ରେ ମାତ୍ର ୧.୫ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଭୋଟ ବ୍ୟବଧାନରେ ଜିତିଥିଲେ, ଅର୍ଥାତ୍ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ଏଥର ୨.୫ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଭୋଟ୍ ହରାଇଛନ୍ତି ।

୨୦୧୯ରେ ଜଣେ ସାଧାରଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ ସୋନିଆଙ୍କ ବିପକ୍ଷରେ ଠିଆ ହୋଇଥିଲେ । ଏବେ କଳ୍ପନା କରନ୍ତୁ ଯେ ଦୀନେଶ ପ୍ରତାପ ସିଂଙ୍କ ବଦଳରେ ଅଦିତି ସିଂ ଲଢ଼ିବେ କ’ଣ ହେବ ?

ମୋଦୀ-ଯୋଗୀ ହାୱା ସତ୍ତ୍ୱେ ୨୦୧୭ରେ ରାଏବରେଲିରୁ କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟିକା ହୋଇଥିଲେ 

ଯଦିଓ ଅଦିତି ସିଂ ନିଜେ ଜଣେ ରାଜବଂଶର ରାଜନେତ୍ରୀ, କିନ୍ତୁ ସେ ରାଏବରେଲିରେ ବହୁତ ଲୋକପ୍ରିୟ । ତାଙ୍କ ପିତା ଅଖିଳେଶ ସିଂଙ୍କର ବିବାଦ ସହ ସମ୍ପର୍କ ଥାଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ସେ ପାଞ୍ଚ ଥର ରାଏବରେଲିରୁ ଜଣେ ବିଧାୟିକା ହୋଇଛନ୍ତି । ୨୦୦୩ରେ କଂଗ୍ରେସରୁ ବହିଷ୍କୃତ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେ ୨୦୦୭ରେ ଜଣେ ସ୍ୱାଧୀନ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବରେ ନିର୍ବାଚନ ଜିତିଥିଲେ ।

୨୦୧୭ ମସିହାରେ ଅଦିତି ସିଂ ରାଏବରେଲି ସଦର ଆସନରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲେ । ସେତେବେଳେ ୟୁପି ନିର୍ବାଚନ ଇତିହାସରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ମାର୍କ ଆସନ ଅତିକ୍ରମ କରିପାରିଲା ନାହିଁ । ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ଅଦିତି ତାଙ୍କ ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ୯୫୦୦୦ ଭୋଟ୍ ବ୍ୟବଧାନରେ ଜିତିଥିଲେ । ଯଦି ସେ ମୋଦୀ ହାୱାକୁ ସହ୍ୟ କରିପାରନ୍ତି, ତେବେ ସେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ରାଏବରେଲିରେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଅପଦସ୍ତ କରିପାରିବେ ।

ଧାରା ୩୭୦ ଉପରେ ବିଜେପିକୁ ସମର୍ଥନ  

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅଦିତି ସିଂ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଜାତୀୟବାଦୀ । କାଶ୍ମୀରରୁ ଧାରା ୩୭୦ ହଟାଇବା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମଧ୍ୟ ଅଦିତି କଂଗ୍ରେସ ହ୍ୱିପ୍‌ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିଥିଲେ ଏବଂ ନିକଟରେ ସେ କରୋନା ୱାରିୟର୍ସ ପାଇଁ ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ ଆବେଦନ ଉପରେ ଦୀପ ଜାଳିଥିଲେ ।

 କଂଗ୍ରେସ ବିରୋଧ କରୁଥିବା ବିଧାନସଭା ଅଧିବେଶନରେ ସାମିଲ 

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଗତବର୍ଷ ଦଳ ହ୍ୱିପ୍‌ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରି ବିଧାନସଭାର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଧିବେଶନରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଆସିଥିଲେ ଏବଂ ଏହାପରେ ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ଏକ କାରଣ ଦର୍ଶାଅ ନୋଟିସ ମଧ୍ୟ ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଯୋଗୀ ଅଦିତିନାଥଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ଶୈଳୀରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିବା ପରି ମନେହୁଏ । ନିକଟରେ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଯୋଗୀ ଏକ ମହତ୍ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ସିଏଏ ବିରୋଧୀ ଅଭିଯାନକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାର ଉପାୟ ପ୍ରଶଂସନୀୟ ।

ତେବେ ୨୦୨୪ରେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ହେବେ କି ?  

ବର୍ତ୍ତମାନ ଶୁଣିବାକୁ ମିଳୁଛି ଯେ ବିଜେପି ୨୦୨୪ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବରେ ରାଏବରେଲିରୁ ଅଦିତି ସିଂଙ୍କୁ ଲଢ଼ାଇ କରିପାରିବ । ଯଦି ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ପୁଣି ଥରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରନ୍ତି, ତେବେ ଏଥର ସେ ୨୦୧୯ରେ ତାଙ୍କ ପୁଅ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଭଳି ପରାଭବ ପାଇବେ ।

ଶୀଘ୍ର ଗେରୁଆ ପତାକା ଧରିବେ !

ଏବେ ପ୍ରଶ୍ନ ହେଉଛି ସେ ବିଜେପିରେ ଯୋଗଦେବେ କି ନାହିଁ, ପ୍ରଶ୍ନ କେବେ ଯୋଗଦେବେ ? ଆଜିକାଲି ସେ ଯେଉଁଭଳି ଭାବରେ ବିବୃତ୍ତି ଦେଉଛନ୍ତି, ଯଦି ଅଦିତି ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦିଅନ୍ତି ତେବେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବାର କିଛି ନାହିଁ। ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ଆଜିକାଲି ବିଦ୍ରୋହୀ କଂଗ୍ରେସ ନେତାଙ୍କ ଦଳ ଛାଡ଼ିବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜୋରସୋରରେ ଚାଲିଛି।

ଆପଣ କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଶକ୍ତିଶାଳୀ ନେତା ଜ୍ୟୋତିରାଦିତ୍ୟ ସିନ୍ଧିଆ କିପରି କଂଗ୍ରେସ ଛାଡ଼ି ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ତାହା ଆପଣ ଦେଖିଥିବେ । ସେହିଭଳି ଅନେକ ବରିଷ୍ଠ ନେତା କଂଗ୍ରେସ ଛାଡ଼ି ବିଜେପିରେ ଏକ ସମ୍ମାନଜନକ ରାଜନୀତି କରୁଛନ୍ତି । ତେଣୁ ଆମେ କହିପାରିବା ଯେ ଅଦିତି ସିଂ ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇ ତାଙ୍କ ପାର୍ଟିରେ ରାଜନୀତିର ଦ୍ୱିତୀୟ ଇନିଂସ ଖେଳିପାରିବେ ।

 

 

Leave a Reply