ଚୀନ୍ ପରମାଣୁ କେନ୍ଦ୍ର ଚଳାଇବା କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡ଼ିଛି, ୯୦ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଇସ୍ତଫା

ଚୀନ୍‌ର ସରକାରୀ ଆଣବିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଆଣବିକ ଶକ୍ତି ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା (ଆଇନେଷ୍ଟ)ରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ୯୦ରୁ ଅଧିକ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହାପରେ ଚୀନ୍‌ ସରକାର ଏହାକୁ ମସ୍ତିଷ୍କ ଡ୍ରେନ୍ ବୋଲି ବିଚାର କରି ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ସହିତ, ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନ ଚଳାଇବାକୁ ଖୁବ୍ କମ୍ ବୈଜ୍ଞାନିକ ବାକି ରହିଛନ୍ତି ।

ଇସ୍ତଫା ଦେବାର ଅନେକ କାରଣ

ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଇସ୍ତଫା ଦେବାର ଅନେକ କାରଣ ରହିଛି । ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ସେମାନଙ୍କ ବେତନ ସ୍କେଲରେ ବିଶୃଙ୍ଖଳା ଏବଂ ସରକାରୀ ସୁବିଧା ଅଭାବ ମଧ୍ୟ ପ୍ରମୁଖ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଅଟେ । ଏଥି ସହିତ, ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନ ଉପରେ ଚୀନ୍‌ର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଧିକାର ରହିଛି । କୁହାଯାଉଛି ଯେ ବଡ଼ ଦଳର ନେତାମାନେ ଜୋରଜବାଦସ୍ତି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କୁ କାମ କରାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ।

ବିବାଦ କିପରି ଆରମ୍ଭ ହେଲା 

ଚୀନ୍‌ର ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଆଣବିକ ଶକ୍ତି ନିରାପତ୍ତା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା (ଆଇନେଷ୍ଟ) ହେଫେଇ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଫିଜିକାଲ୍ ସାଇନ୍ସ (ଚାଇନିଜ୍ ଏକାଡେମୀ ଅଫ୍ ସାଇନ୍ସ) ଅଧୀନରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ । କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିର ନେତାମାନେ ଚୀନ୍‌ର ଏକାଡେମୀ ଅଫ୍ ସାଇନ୍ସର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ପଦବୀରେ ରହିଛନ୍ତି, ଆଇନେଷ୍ଟର ପ୍ୟାରେଣ୍ଟ୍ ସଂଗଠନ, ଯେଉଁମାନେ ନିଜସ୍ୱ ଇଚ୍ଛାରେ ଚଳାଉଛନ୍ତି । ଏପରିକି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଅର୍ଥ ଦିଆଯାଉ ନାହିଁ।

୮୦ପ୍ରତିଶତ ଗବେଷକଙ୍କର ପିଏଚଡି ଡିଗ୍ରୀ ଅଛି   

ଅନୁଷ୍ଠାନର ୱେବସାଇଟ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ଆଇନେଷ୍ଟ ଚୀନ୍‌ର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ କେନ୍ଦ୍ର, ଯାହା ଚୀନ୍‌ର ମଧ୍ୟଭାଗରେ ଅନୁହୁ ପ୍ରଦେଶର ରାଜଧାନୀ ହେଫାଇରେ ଅବସ୍ଥିତ । ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନର ପ୍ରାୟ ୬୦୦ ସଦସ୍ୟ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ପିଏଚଡି ଡିଗ୍ରୀ ରହିଛି । ଏଠାରେ ଅନେକ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଚୀନ୍‌ର ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ସ୍ନାତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ଯାହାର ହାରାହାରି ବୟସ ପ୍ରାୟ ୩୧ ବର୍ଷ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ୧୦୦ ବୈଜ୍ଞାନିକ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି  

ଚୀନ୍‌ର ଜଣେ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ୫୦୦ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନରେ କାମ କରୁଥିଲେ । ଗତ ଅନେକ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏଠାରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି । ପରିସ୍ଥିତି ହେଉଛି ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନରେ କେବଳ ୧୦୦ ବୈଜ୍ଞାନିକ ବାକି ଅଛନ୍ତି । ଏହି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ଦରମା ମାସକୁ ପ୍ରାୟ ୧୦୦୦୦ ୟୁଆନ୍ ($ 1,430) ଅଟେ ।

Leave a Reply