ବିନା ଯୁଦ୍ଧରେ ଜିତିଲା ଭାରତ !

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଚୀନ୍‌ର ଆପ୍‌ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇ ଲେହ ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ, ଏବେ ଚୀନ୍‌ର ସେନା ବ୍ୟାଗ ପ୍ୟାକ୍ କରି ସୀମାରୁ ବାହାରିଗଲେ । 

ଚାଇନିଜ ଆପ୍ ଉପରେ ଭାରତୀୟ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଚୀନ୍ ଏବେ ଲାଇନକୁ ଆସୁଛି । ବାସ୍ତବରେ, ଭାରତ ସରକାର ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ ସେନା ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତ-ତିବ୍ଦତ ସୀମାଠାରୁ ୨ କିଲୋମିଟର ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ରାଜି ହୋଇଛି । ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ସୀମା ବିବାଦ ଚଳିତ ବର୍ଷ ମେ ୨ରୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଏହା ପରେ ଚୀନ୍ ସୈନ୍ୟମାନେ ଭାରତ-ତିବ୍ଦତ ସୀମା ପାର କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ, ପରେ ସୀମାରୁ ଝଗଡ଼ା ହେବାର ଖବର ଆସିଥିଲା । ତଥାପି, ବର୍ତ୍ତମାନ ଚାଇନିଜମାନେ ଏକ ଭଲ ଶିକ୍ଷା ପାଇଥିବା ପରି ମନେ ହେଉଛି । ମେ ଏବଂ ଜୁଲାଇ ମଧ୍ୟରେ ଚୀନ୍ ଉଭୟ ଭାରତର ସାମରିକ ଏବଂ ଅର୍ଥନୈତିକ ଶକ୍ତି ଉପରେ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ନଜର ରଖିଛି ।

ଭାରତୀୟ ସେନା ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଜାରି କରି କହିଛି ଯେ ଚୀନ୍ ସେନା ବର୍ତ୍ତମାନ ନିଜର ସୈନିକ, ଯାନ ଏବଂ ତମ୍ବୁକୁ ଉଠାଇ ନେଉଛି । କର୍ପସ କମାଣ୍ଡର ସ୍ତରରେ ଆଲୋଚନା ପରେ ଚୀନ୍ ସେନା ସୀମାଠାରୁ ୨ କିମି ଘୁଞ୍ଚିବାକୁ  ରାଜି ହୋଇଛି । ଚୀନ୍ ସେନା ବର୍ତ୍ତମାନ ସମସ୍ତ ଦିଗରେ ପଛକୁ ଯିବାକୁ ରାଜି ହୋଇଛି । ଏଥିରେ ଗାଲଭାନ ଭ୍ୟାଲିର ପେଟ୍ରୋଲିଂ ପଏଣ୍ଟ ୧୪ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଯେଉଁଠାରେ ଗତ ମାସରେ ହିଂସାତ୍ମକ ସଂଘର୍ଷ ଘଟିଥଲା ।

ଭାରତ କହିଛି ଯେ ଚୀନ୍ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ସ୍ଥିତି ବଜାୟ ରଖିବା ଉଚିତ । ତେବେ ଚୀନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ସେନା ଭାରତର ଗାଲଭାନ୍ ଉପତ୍ୟକାକୁ ନିଜର ବୋଲି ଦାବି କରିବାକୁ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ସାମରିକ ଆଲୋଚନା ପରେ ଚୀନ୍ ସେନାକୁ ପଛକୁ ଫେରିବାକୁ ପଡ଼ୁଛି । ଚୀନ୍ ଆପ୍‌ ବିରୋଧରେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ପଦକ୍ଷେପ ପରେ ଚୀନ୍ ସିସିପି ବହୁତ ଚାପରେ ଥିଲା, ଯାହା ପରେ ଚୀନ୍ ସେନା ଭାରତ ଆଗରେ ଆଣ୍ଠୁମାଡିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଛି ।

ଉଭୟ ଭାରତୀୟ ସେନା ଏବଂ ଚୀନ୍ ସେନା ସୀମାରୁ ପଛକୁ ଫେରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ପାଙ୍ଗୋଙ୍ଗୋ ହ୍ରଦ ଏବଂ ଗାଲଭାନ୍ ଉପତ୍ୟକାର ଫିଙ୍ଗର ୮ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତ ଏହାର ଦାବି ଛାଡି ନାହିଁ । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଚୀନ୍‌ର ଯୋଦ୍ଧାମାନେ ସେମାନଙ୍କ ତମ୍ବୁକୁ ଉଚ୍ଛେଦ କରି ଫେରାଇ ଆଣିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହା ସୂଚିତ କରେ ଯେ ଚୀନ୍ ସୀମାରେ ଥିବା ଭାରତୀୟ ସର୍ତ୍ତ ପାଳନ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛି।

ଶୁକ୍ରବାର ନିଜେ ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଲେହ ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ, ଏହା ପରେ ଭାରତୀୟ ଦଳର ମନୋବଳ ଆକାଶରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଏହା ପରେ ଏବେ ଭାରତ ବୁଝାମଣା ସ୍ତରରେ ଏକ ବଡ଼ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଛି । କିନ୍ତୁ ଏଠାରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ପ୍ରଶ୍ନ ହେଉଛି ଚୀନ୍ ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଇପାରିବ କି? ଇତିହାସକୁ ଦେଖିଲେ ଯଦି ଭାରତ ଚୀନ୍ ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ କରେ, ତେବେ ଏହା ଭାରତର ମୂର୍ଖତା ହେବ। ତେଣୁ ଭାରତୀୟ ସେନା କହିଛି ଯେ ଚୀନ୍ ସେନାର ଏଲଏସି ଉପରେ ଗତିବିଧି ଉପରେ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ନଜର ରଖିଛି ।

ମିଡ଼ିଆ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ସେହି ସମୟରେ ଭାରତ ଲଦାଖର ସୀମାବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ୩୦ ହଜାର ଅତିରିକ୍ତ ସୈନ୍ୟ ମୁତୟନ କରୁଥିବାବେଳେ ଭାରତ ଅତ୍ୟଧିକ ଥଣ୍ଡା ଅଞ୍ଚଳ ପାଇଁ ସୈନ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଥଣ୍ଡା ପାଗ ତମ୍ବୁର ଜରୁରୀକାଳୀନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି । ତାହା ହେଉଛି, ବାର୍ତ୍ତା ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଚୀନ୍‌ର କୌଶଳ ପାଇଁ ଭାରତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସ୍ତୁତ । ଗତ ଦୁଇମାସ ମଧ୍ୟରେ ଯାହାସବୁ ଘଟିଛି, ଭାରତ ଚୀନ୍ ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ କରିବାର ସ୍ଥିତିରେ ନାହିଁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍‌ର ବାହିନୀ ଏଲଏସିରୁ ପଛକୁ ଯାଉଥିବାରୁ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ସତର୍କତା ବଢ଼ାଉଛି ।

Leave a Reply