ଚୀନ୍‌କୁ ଶିକ୍ଷା ଦେବାର ସୁଯୋଗ ଭାରତ ହାତଛଡ଼ା କରିନାହିଁ

  ତାଇୱାନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଧାରା ଜାରି ରହିଛି

ଚୀନ୍‌ର ଅବସ୍ଥା ଏପରି – ଆଗକୁ କୂଅ ଏବଂ ପଛକୁ ଖାଇ ।  କରୋନା ଭୁତାଣୁ  ବାବଦରେ ଆବଶ୍ୟକ ତଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିବାରେ ବିଳମ୍ବ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ରହିଛି। ପଶ୍ଚିମୀ ଦେଶ ଗୁଡ଼ିକ ସହ ଅନେକ ପ୍ରାଚ୍ୟ ଦେଶ ବି ଏକାଠି ହୋଇ ଚୀନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ସାମ୍ମୁଖ୍ୟ ଖୋଲିଛନ୍ତି। ଆଉ ଏଥିରୁ ଭାରତ ମଧ୍‌ୟ ବାଦ ପଡ଼ି ନାହିଁ। ଚତୁରତାର ସହ  ଭାରତ ମଧ୍ୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ହୋଇପଡ଼ିଛି ଏବଂ ଏହାକୁ ହାତଛଡ଼ା କରିବାକୁ କୌଣସି ସୁଯୋଗ ଦେଉନାହିଁ ।

ସମ୍ପ୍ରତି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ନେତୃତ୍ୱରେ ୧୦୦ରୁ ଅଧିକ ଦେଶ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ବିସ୍ତାର କରିବାରେ ଚୀନ୍‌ର ଭୂମିକା ଏବଂ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓର ସନ୍ଦେହଜନକ ଭୂମିକା ଉପରେ ନିରପେକ୍ଷ ତଦନ୍ତ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ଭାରତ କେବଳ ଏହାକୁ ଖୋଲା ସମର୍ଥନ ଦେଇନାହିଁ, ତାଇୱାନକୁ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବା ଦାବିରେ ମଧ୍ୟ ପରୋକ୍ଷ ସମର୍ଥନ ଦେଇଛି ।

ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ପୂର୍ବରୁ ଭାରତର ଏପରି ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ନଥିଲା । ଏହାର ମୂଳଦୁଆ କେବଳ ୨୦୧୭ରେ ପଡ଼ିଥିଲା । ଯେତେବେଳେ ଚୀନ୍ ଡୋକଲାମରେ ଭାରତୀୟ ସେନାକୁ ନିଜର ଅହଙ୍କାର ଦେଖାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କଲା, ସେତେବେଳେ ଭାରତୀୟ ସେନା କେବଳ ଉପଯୁକ୍ତ ଉତ୍ତର ଦେଲାନାହିଁ, ବରଂ ଏହା ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି – ର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍‌ର ଦାଦାଗିରି ଆଉ କାମ କରିବ ନାହିଁ। ୭୩ ଦିନର ଉତ୍ତେଜନା ପରେ ଚୀନ୍ ଶେଷରେ ଆଣ୍ଠେଇବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା ।

ସେତେବେଳର ପରିସ୍ଥିତି କ’ଣ ଥିଲା, ଭାରତ ଏବେ ପଛକୁ ଚାହୁଁନାହିଁ । ଭାରତ ଆରସିଇପି ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିବ କି ନାହିଁ  ତାହାକୁ ୨୦୧୯ରେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ନଜର ରଖିଥିଲା। ​​ କିନ୍ତୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଏହି ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିବାକୁ ମନା କରି ଦେବାରୁ ସେତେବେଳେ ସମସ୍ତେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ ।

ଆରସିଇପି ଅଧୀନରେ ଏହାର ଦଶଟି ସଦସ୍ୟ ଦେଶ ଯଥା ବ୍ରୁନେଇ, କାମ୍ବୋଡ଼ିଆ, ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ, ଲାଓସ୍, ମାଲେସିଆ, ମିଆଁମାର, ଫିଲିପାଇନ୍ସ, ସିଙ୍ଗାପୁର, ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ଭିଏତନାମ ଏବଂ ୬ଟି ଏଫଟିଆର ଭାଗୀଦାରୀ ଚୀନ୍, ଜାପାନ, ଭାରତ, ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏବଂ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ମୁକ୍ତ ବାଣିଜ୍ୟ ଚୁକ୍ତି ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏହି ସମସ୍ତ ଦେଶ ଚାହୁଁଥିଲେ ଯେ ଭାରତ ଯଥାଶୀଘ୍ର ଏହି ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିବ, କିନ୍ତୁ ତା’ପରେ ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି-
କୌଣସି ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଭାରତ ନିଜର ସ୍ୱାର୍ଥ ପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ଦେବ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନଙ୍କର ବିବେକ ସେମାନଙ୍କୁ ଏହି ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଏ ନାହିଁ ।

ୱୁହାନ ଭୂତାଣୁ ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ସଠିକ୍‌ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି । ଆଜି ଯେତେବେଳେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ଚୀନ୍‌ଠାରୁ ମୋହ ଭଙ୍ଗ ହୋଇସାରିଛି, ସେତେବେଳେ ଭାରତ ଏହି ସୁଯୋଗର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଫାଇଦା ନେବା ସ୍ଥିତିରେ ଥିବାପରି ମନେ ହେଉଛି। ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ବିଦେଶୀ କମ୍ପାନୀ ଚୀନ୍‌ରୁ ସେମାନଙ୍କର ସମସ୍ତ ସାମଗ୍ରୀ ଏକାଠି କରିବା ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତ ଏବଂ ଭିଏତ୍‌ନାମ ପରି ଦେଶକୁ ଯାଉଛନ୍ତି, ଯାହା ଭବିଷ୍ୟତରେ କେବଳ ଏହି ଦେଶରେ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରିବ ନାହିଁ ବରଂ ଏହି ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ମଧ୍ୟ ଲାଭ ଦେବ ।

ଯଦି ଭାରତ ଗତ ବର୍ଷ ଆରସିଇପିର ସଦସ୍ୟ ହୋଇଥାନ୍ତା, ତେବେ ଏହି କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ଭାରତ ଆସିବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନଥାନ୍ତା ଏବଂ ଆଜି ଚୀନ୍ ନିଜର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତିକୁ ମଜବୁତ୍‌ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତର ବଜାରକୁ ତା’ର ଅନୁନ୍ନତ ଦ୍ରବ୍ୟରେ ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିଥାନ୍ତା ।

କିନ୍ତୁ ଭାରତ ଏତିକିରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ନଥିଲା । ସେ ଚୀନ୍‌କୁ ତାର ଶୈଳୀରେ ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ ସ୍ଥିର କରିଥିଲା। ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୦ରେ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଆଗମନ ସମୟରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷାଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଭାରତ ଏବଂ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟରେ ଚୁକ୍ତିନାମା କରିଥିଲା । ଏହି ଚୁକ୍ତିନାମା ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ଏବଂ ଆମେରିକା ଚୀନ୍‌କୁ କଷ୍ଟ ଦେବା ଭଳି ମଧ୍ୟ ଏକ ଚୁକ୍ତିନାମା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ସହଭାଗୀତା ବ୍ଲୁ ଡଟ୍ ନେଟୱାର୍କ (ବିଡିଏନ) ସହିତ ଅଛି ।

ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ସହିତ ଜାପାନକୁ ବ୍ଲୁ ଡଟ୍ ନେଟୱାର୍କ ବିସ୍ତାର କରିବା ନେଇ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି । ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଏହି ନେଟୱାର୍କ ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହ ଦେଖାଇଛି । ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡର ବ୍ୟାଙ୍କକକ୍‌ରେ ଥିବା ଇଣ୍ଡୋ-ପାସିଫିକ୍ ବ୍ୟବସାୟ ଫୋରମରେ ୪ ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୯ରେ ବିଡିଏନ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବରେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା । ଆମେରିକା ସହିତ ଜାପାନ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ମଧ୍ୟ ଅଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଯୋଗ ଦେଇଛି ।

ବ୍ଲୁ ଡଟ୍ ନେଟୱାର୍କ ହେଉଛି, ଯଦି କୌଣସି ଦେଶକୁ ଏକ ବନ୍ଦର ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ଏବଂ ଋଣ ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ, ତେବେ ସେହି ଦେଶ ଏହି ବ୍ଲୁ ଡଟ୍ ନେଟୱାର୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ଆବେଦନ କରିପାରିବ । ସେମାନଙ୍କର ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଆର୍ଥିକ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବିଷୟ ଉପରେ ପୁଙ୍ଖାନୁପୁଙ୍ଖ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବେ ଏବଂ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବେ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆଇଏମ୍ଏଫ୍, ବିଶ୍ୱ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆର୍ଥିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନରୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପାଇବା ସହଜ ହେବ । ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାରଣ ଚୀନ୍ ଏହାର ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ନୀତି ଅନୁସରଣ କରି ବିଆରଆଇ ଅର୍ଥାତ୍ ବେଲ୍ଟ ଏବଂ ରୋଡ୍ ଇନିସିଏଟିଭ୍‌କୁ ବିସ୍ତାର କରୁଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେରିକା, ଜାପାନ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ସହିତ ଭାରତ ବ୍ଲୁ ଡଟ୍ ନେଟୱାର୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ଚୀନ୍‌ର ବିଆରଆଇ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିବାକୁ ଯାଉଛି ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍‌କୁ ଭାରତ-ଚୀନ୍ ସୀମାରେ ନତମସ୍ତକ ହେବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିଛି । ଭାରତ-ଚୀନ୍ ସୀମାରେ ଆରମ୍ଭରୁ ଦେଶର ଅନ୍ୟ ଅଂଶ ସହିତ ସଂଯୋଗ ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ମାମଲା । କଠିନ ଭୌଗୋଳିକ ଅବସ୍ଥା ଏବଂ ପାଣିପାଗରେ ଯେକୌଣସି ପ୍ରକାରର ଭିତ୍ତିଭୂମି ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଏଠାରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ ଆହ୍ୱାନ । ବର୍ତ୍ତମାନ, ୨୦୧୯ମସିହାରେ, ସୀମା ସଡ଼କ ସଂଗଠନ (ବିଆରଓ) ଡୋକଲାମ ନିକଟରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ୧୯.୭୨ କିଲୋମିଟର ରାସ୍ତା ସମେତ ପ୍ରାୟ ୬୦୦୦୦ କିଲୋମିଟର ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ଏବଂ ବିକାଶ କରି ଏହାକୁ ସହଜ କରିଛି । ଏହି ରାସ୍ତା ଯୋଗୁଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତର ସେନା ୪୦ ମିନିଟରେ ଡୋକଲାମରେ ପହଞ୍ଚିପାରିବ । ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଯାତ୍ରା ୭ ଘଣ୍ଟା ଥିଲା ।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ବିଷୟ ହେଉଛି, ୧୯୬୨ ପରେ ପାଞ୍ଚ ଦଶନ୍ଧିରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି କଂଗ୍ରେସ ସରକାର ଚୀନ୍ ସହିତ ବିବାଦୀୟ ସୀମାରେ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ନକରି ଭାରତକୁ ଦୁର୍ବଳ କରିଦେଇଥିଲା । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ମୋଦୀ ସରକାର ମଧ୍ୟ ସେହି ଅଞ୍ଚଳରେ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ କରୁଛନ୍ତି ଯାହା ଅତୀତରେ ଚୀନ୍ ଏବଂ ଭାରତ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦର କାରଣ ହୋଇଆସୁଥିଲା । ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ସେତୁ ନିର୍ମାଣରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ ଚୀନ୍‌ର ଗାଳିଗୁଲଜ ତଥା ଦାବିକୁ ଭାରତ ଭୟ କରୁନାହିଁ, ବରଂ ଭୟଭୀତ କରୁଛି ।

ସମ୍ପ୍ରତି, ଯେତେବେଳେ ଚୀନ୍‌ର ପିଏଲଏ ଅର୍ଥାତ୍ ପିପୁଲ୍ସ ଲିବରେସନ୍ ଆର୍ମି ଲଦାଖ ଏବଂ ସିକ୍କିମ୍ ସୀମାରେ ଉତ୍ତେଜନା ବଢ଼ାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କଲା, ସେତେବେଳେ ଭାରତ କେବଳ ଏହାର ଜବାବ ଦେଇନଥିଲା, ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ କରୋନା ଉପରେ ଅନୁସନ୍ଧାନର ଦାବିକୁ ମଧ୍ୟ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲା । ଏହାପରେ ଚୀନ୍ କାନ୍ଦିବାକୁ ଲାଗିଲା ଯେ ଭାରତ ନିଜ ଅଞ୍ଚଳରେ ବେଆଇନ ନିର୍ମାଣ କରିଛି ।
ଯାହାହେଉ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍ ଭାରତକୁ ହରାଇବାର ଅଭ୍ୟାସରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ଉଚିତ୍, ଯେପରି ଜାତିସଂଘ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦରେ ଲଜ୍ଜାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡ଼ିଲା ।

ବାସ୍ତବରେ, ଯେତେବେଳେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରୁ ଭାରତ ଧାରା ୩୭୦କୁ ହଟାଇ ଦେଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ଚୀନ୍ ଏହାର ‘ବନ୍ଧୁ’ ପାକିସ୍ତାନ ପାଇଁ ଭାରତର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଥରେ ନୁହେଁ ବରଂ ଜାତିସଂଘ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦରେ ତିନିଥର ଉଠାଇଥିଲା ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର ଏହା ନିରାଶ ହୋଇଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ତାଇୱାନ ବିଷୟରେ ଚୀନ୍‌କୁ ସୂଚାଉଛି ଯେ ସେମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଇୱାନ ସପକ୍ଷରେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ କୌଣସି ଚାପରେ ଆସିବ ନାହିଁ ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏହି ନୂତନ ଭାରତ ଚୀନ୍‌କୁ ଏକ ସ୍ପଷ୍ଟ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଛି – ଏହା ହେଉଛି ନୂଆ ଭାରତ, ଯାହା ମଧ୍ୟ ଘରେ ପ୍ରବେଶ କରି ହତ୍ୟା କରିବ । ଯଦି ହତ୍ୟା ନହୁଏ, ତେବେ ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇବ ଯେ ଚୀନ୍ ଚାହିଁଲେ ମଧ୍ୟ ପଛକୁ ଧକ୍କା ଦେବ ନାହିଁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *