କରୋନା କାରଣରୁ ଚୀନ୍‌ରେ ଭୟଙ୍କର ବେରୋଜଗାର

ରୋନା କାରଣରୁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥନୈତିକ ସଙ୍କଟ ଦେଇ ଗତି କରୁଛି ଏବଂ ଚୀନ୍‌ର ଅବସ୍ଥା ଦିନକୁ ଦିନ ବିଗିଡ଼ି ଯାଉଛି । କରୋନା ବିସ୍ତାର ପରେ ଚୀନ୍ ଏହି ଗୁରୁତର ରୋଗକୁ ବିଶ୍ୱକୁ ଜଣାଇଲା । ଏହାପରେ ଯେତେବେଳେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଅନୁସନ୍ଧାନର ଦାବି କଲା, ସେତେବେଳେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ଚୀନ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ବ୍ୟବହାର କରିଯାଇଥିଲା । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ  ଚୀନ୍ ଆକ୍ରମଣ ଭାରତୀୟ ସୀମା ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗରରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଦେଇଥିଲା ।

ଫଳସ୍ୱରୂପ, ବିଶ୍ୱର ପ୍ରମୁଖ ଶକ୍ତିମାନେ ଚୀନ୍‌ ବିରୁଦ୍ଧରେ ମିଳିତ ହେଲେ । ଭାରତ, ଆମେରିକା, ଜାପାନ ଇତ୍ୟାଦି ଦେଶଦ୍ୱାରା ଚୀନ୍‌ର ଅର୍ଥନୀତି ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣର ପ୍ରଭାବ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଶ୍ୱର ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ଅର୍ଥନୈତିକ ଶକ୍ତି ବୋଲି ଗର୍ବ କରୁଥିବା ଦେଶରେ ବେରୋଜଗାର ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଉଛି ।

କରୋନା କାରଣରୁ ଚୀନ୍‌ର ଅର୍ଥନୀତି ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡ଼ିଥିବାରୁ ଏହାର ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ଆଚରଣ ହେତୁ ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍ ଛାଡ଼ିବା ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଛନ୍ତି । ଫଳସ୍ୱରୂପ, ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଚୀନ୍‌ବାସୀ ବେକାର ହେବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି । ହଂକଂ ଖବରକାଗଜ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଚୀନ୍‌ରେ ୨୦୦ ନିୟୁତରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ବେକାରିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି, ଯାହା ଚୀନ୍‌ର ମୋଟ ଜନସଂଖ୍ୟାର ୩୦% ଅଟେ । ଯେଉଁଠାରେ ଚୀନ୍ ସରକାର ଦେଇଥିବା ବେକାରୀ ହାର ପାଞ୍ଚ ଗୁଣ କମ୍ ଥିଲା । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ସେଠାରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଶ୍ରମିକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ସହରରେ କାମ ଖୋଜିବାକୁ ଗାଁରୁ ଆସୁଥିଲେ ।

ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକମାନେ ପ୍ରାୟତଃ ଉତ୍ପାଦନ ୟୁନିଟରେ ଶ୍ରମିକ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି । ଏଠାରେ ବହୁତ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ବର୍ଷସାରା ବିଭିନ୍ନ ଉତ୍ପାଦନ ୟୁନିଟରେ କାମ କରୁଥିଲେ । ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଚାକିରି ହରାଇବା ସୂଚାଇ ଦେଉଛି ଯେ ଚୀନ୍ ଛାଡ଼ିଥିବା ବିଭିନ୍ନ କମ୍ପାନୀର ପ୍ରଭାବ ଦେଖାଯିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି ।

ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଅନ୍ୟ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ସେବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିୟୋଜିତ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକ ମଧ୍ୟ ଏଠାରେ ବେରୋଜଗାର ହୋଇଛନ୍ତି । ସେବା କ୍ଷେତ୍ରର ଚାକିରିଗୁଡ଼ିକ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ନିଜ ସୁବିଧା ତଥା ଉତ୍ପାଦନ ୟୁନିଟ୍‌ର ଆସୋସିଏଟ୍ ୟୁନିଟ୍ ଯଥା ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ସିନେମା ଚାକିରି କିମ୍ବା ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ୍ ସହିତ ଖର୍ଚ୍ଚ ସହିତ ସମ୍ପୃକ୍ତ । ସେବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିଯୁକ୍ତି ଉତ୍ପାଦନ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଦର୍ଶାଉଥିବାବେଳେ ଏଥିରେ ହ୍ରାସ ହେଉଛି ଅର୍ଥନୀତିର ଏକ ସଙ୍କେତ ।

ଏହି ପରିସ୍ଥିତି ଏଠାରେ କେତେ ଖରାପ ତାହା ଦର୍ଶାଏ । ଏହି ସମୟରେ ଆମେରିକା ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ବାଣିଜ୍ୟ ଯୁଦ୍ଧ ଗଭୀର ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଏହାର କ୍ଲିନ୍ ନେଟୱାର୍କ ଯୋଜନା ମାଧ୍ୟମରେ ଆମେରିକା ବିଶ୍ୱର ସମସ୍ତ ଦେଶର ପ୍ରମୁଖ ଉତ୍ପାଦକମାନଙ୍କୁ ଏକ ସ୍ପଷ୍ଟ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଛି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନଙ୍କୁ ଆମେରିକୀୟ ଦଳ ଏବଂ ଚୀନ୍ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ବାଛିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଚୀନ୍‌ର ଅର୍ଥନୀତିର ଅବସ୍ଥା ଆହୁରି ଖରାପ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି । ଚୀନ୍‌ରେ କାରଖାନା ବନ୍ଦ ହେତୁ ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ହୋଇସାରିଛି ଏବଂ ପୁନର୍ବାର ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରିବା ବର୍ତ୍ତମାନର ବିଶ୍ୱ ସମୀକରଣରେ ଏକ କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନା ।

ନିକଟରେ ଏକ ଖବର ଆସିଥିଲା ​​ଯେ ଭିଏତ୍‌ନାମ ସରକାର ବେଆଇନଭାବେ ଭିଏତ୍‌ନାମରେ ପ୍ରବେଶ କରୁଥିବା ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଚୀନ୍ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛନ୍ତି । ଭିଏତ୍‌ନାମ ସରକାରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଲୋକମାନେ ଭିଏତ୍‌ନାମକୁ ଖାଇବା ଏବଂ ଚାକିରି ଖୋଜିବା ପାଇଁ ଆସିଥିଲେ । ଏହି ସମସ୍ତ ରିପୋର୍ଟ ଦର୍ଶାଏ ଯେ ଚୀନ୍‌ ବିଶ୍ୱରେ କେତେ ପରିମାଣରେ ନିଜର ଶକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିପାରିବ, ବାସ୍ତବତା ଧୀରେ ଧୀରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଆସୁଛି ।

Leave a Reply